Ēd vietēju un sezonālu!

Katrā valstī, nomainoties nedēļām un mēnešiem mēs piedzīvojam pakāpenisku sezonu pāreju. Un katrs periods ir iezīmīgs ar atšķirīgu dārzeņu un augļu piedāvājumu. Izmantojot pārtikā tieši tos produktus, kam tajā laika periodā ir labākā un atbilstošākā sezona, mēs garantējam to, ka saņemsim vissvaigāko un uzturvielām visbagātāko ēdienu. Priekšrokas došana vietējai pārtikai arī ir garantija, ka tā nav ceļojusi pie mums pāri visai pasaulei, izraisot virkni vides un resursu patēriņa ietekmju.

Visiem, kas iepērkas lielveikalos var šķist, ka uz pasaules vairs nav ne attālumu, ne gadalaiku. Lielveikalu plaukti ir pilni ar visiem dārzeņiem un augļiem, lielākoties visa gada garumā. Tomāti, gurķi, āboli, vīnogas un citas pārtikas preces nu ir pieejamas jebkurā brīdī. Bet tās pērkot jārēķinās, ka vai nu tās ir vestas no tālienes, vai audzētas siltumnīcās un abējādi to uzaudzēšana un nogāde līdz patērētājam ir ļoti energoietilpīga. Tikpat liela iespēja ir, ka augļi un dārzeņi, kas izskatās kā nesen novākti, īstenībā ir vairākus mēnešus jau nostāvējuši plauktos un savu ārējo izskatu saglabā tikai tāpēc, ka ir tikuši apstrādāti ar kādām ķīmiskām vielām (piemēram, ābolu apstrāde ar fungicīdiem un vasku). Šajā gadījumā tie ne tikai ir jau zaudējuši lielāko daļu savas uzturvērtības, bet var saturēt arī agroķimikāliju atliekvielas.

Vai zinājāt? 

Ārpus dabiskās sezonas esošie augļi un dārzeņi tiek audzēti apsildāmās siltumnīcās vai vesti no tālām zemēm, patērējot 10-20 reižu vairāk resursu.

– Lai līdz jums veikala plauktā ziemā nonāktu 1 kilograms zemeņu, var tikt patērēti pat pieci litri degvielas.

http://www.ademe.fr/sites/default/files/assets/documents/rac-assiette-bdef.pdf

Augļu un dārzeņu sezonalitātes grafiks šeit:

http://www.laas.lv/events/archive/10/auglu_un_darzenu_sezonalitates_grafiks_210

 

 

 

Advertisements