Lai samazinātu pārvietošanās ietekmi uz vidi, Tu vari:

 • Īsas distances veikt ejot ar kājām, vai braucot ar velosipēdu eko

Kājām iešana un braukšana ar velosipēdu ir ne tikai videi draudzīga bet arī veselīga nodarbe. Šādi var tikt stiprināta gan fiziskā veselība, noņemts stress un veicināta labsajūta, gan tiek uzturēts veselīgs svars. Fiziskas nodarbības, kas liek aizelsties, bet neatstāj bez elpas, ir ļoti noderīgas un palīdzēs izvairīties no daudzām veselības problēmām, piemēram, sirdsslimībām, augsta asinsspiediena, liekā svara u.tml. Pētījumi rāda, ka jauni cilvēki, kas veic nelielus attālumus ar velosipēdu, var samazināt mazkustīga dzīvesveida izraisīto nāves risku par 22%.

30 minūšu pārgājiens piecas reizes nedēļā būtiski uzlabo cilvēka veselību un samazina sirdsslimību un vēža riskus. Šajās 30 minūtēs tiek patērētas aptuveni 200 kalorijas (lēnām ejot apmēram 100 kalorijas). Stundas brauciens ar velosipēdu var nodedzināt 300 kalorijas. Tā ar 15 minūšu ikdienas braucienu uz un no darba gada laikā iespējams sadedzināt 5 kg tauku.

Velosipēdam ir vairākas priekšrocības. Braucot ar velosipēdu netiek aizņemta, liela teritorija, līdz ar to šādi netiek radīti sastrēgumi. Pārvietojoties ar velosipēdu netiek tērēta fosilā enerģija, līdz ar to samazinās ietekme uz klimata pārmaiņām. Arī pati velosipēdu ražošana ir videi draudzīgāka, kā motorizēto transporta līdzekļu – par resursiem, kas nepieciešami vienas automašīnas ražošanā var saražot 70 līdz 100 velosipēdus. Bieži vien braukt ar velosipēdu pilsētas teritorijā ir arī ātrāk, kā sēdēt mašīnā sastrēgumos.

 • Ja nav iespējams braukt ar velosipēdu vai iet ar kājām, vai attālums ir pārāk liels, izmanto sabiedrisko transportu-school-bus-clipart-3

Šādi Tu gan nebūsi viens no satiksmes sastrēguma radītājiem pilsētā, gan arī radīsi mazākus draudus kājāmgājēju un riteņbraucēju veselībai nekā pārvietojoties ar personisko automašīnu vai motociklu.

Izmanto iekšzemes sabiedrisko transportu pārvietojoties garākās distancēs – šādi tiks ietaupīts arī pie automašīnas stūres nelietderīgi pavadīts laiks un stress – vari lasīt, gulēt, darīt citas, lietderīgākas lietas un ietaupīt finanšu līdzekļus.

 • Brauc videi draudzīgi

Ja tomēr Tev nav iespējams iztikt bez automašīnas, brauc videi draudzīgi, šādi iespējams samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas daudzumu par 10 %, kā arī iespējams samazināt satiksmes negadījumu risku par 40 %.

Videi draudzīgai braukšanai ir pieci zelta likumi:

 1. Pārnesumi jāpārslēdz starp 2000 un 2500 apgriezieniem minūtē, pēc tam jāturpina braukt ar augstāko iespējamo pārnesumu
 2. Brauc vienmērīgā ātrumā. Tas samazina degvielas patēriņu, jo lieka ātruma palielināšana patērē daudz degvielas. Arī ātra braukšana patērē daudz vairāk enerģijas: braucot ar ātrumu 120 km/h, degvielas patēriņš uz katru kilometru paaugstinās par 30 % salīdzinājumā ar patēriņu, braucot ar ātrumu 80 km/h
 3. Satiksmes plūsmas prognozēšana dod iespēju izvairīties no pārliekas bremzēšanas un paātrinājuma un ļauj saglabāt vienmērīgāku ātrumu
 4. Bieži pārbaudi spiedienu riepās. Ja spiediens riepās ir par vairāk nekā 25 % zem normas, par 10 % pieaug pretestība, bet par 2 % — degvielas patēriņš
 5. Samazini ātrumu pakāpeniski, atlaižot gāzes pedāli un nemainot pārnesumu. Šādi tiek iedarbināts motora degvielas atslēgšanas mehānisms, tādēļ automobilis faktiski netērē enerģiju
 • Nebrauc viens ar automašīnu, apzini vai vēl kādam nav nepieciešams veikt to pašu maršrutu, kuru Tu veic

 • Iegādājies videi draudzīgu automašīnu

Ja plāno iegādāties jaunu automašīnu, ir svarīgi iegādāties videi draudzīgu transporta līdzekli, kas patērē pēc iespējas mazāk degvielas, rada mazāku emisiju, kam motora tilpums ir sabalansēts ar nepieciešamo jaudu, ir minimāls trokšņa līmenis un augsta drošības pakāpe.

 • Uzturi automašīnu labā tehniskajā stāvoklī

Tas ir svarīgi ne tikai drošības, bet arī vides apsvērumu dēļ. Motoram un citām detaļām darbojoties optimāli, mazāks ir arī automašīnas degvielas patēriņš. Tāpēc ir regulāri jāveic transporta līdzekļu tehniskā apskate un jānovērš problēmas.

Tāpat atceries, ka dedzināt automašīnas riepas ugunskurā, ir ļoti kaitīgi veselībai. Tā kā riepās ir ļoti augsts procents kvēpu, tad sadedzinot tās atklātā ugunskurā, tie paceļas debesīs, kā milzīgs dūmu mākonis.

 • Centieties pēc iespējas mazāk lidot ar lidmašīnu 

Lidošana ar lidmašīnu ir viens no videi kaitīgākajiem transporta veidiem. Izvairies no garākiemcute-airplane lidojumiem, jo viens starpkontinentālais pārlidojums var raidīt vairāk CO2 emisiju kā jūsu mājoklis visa gada laikā. Tāpat nekad neizvēlies lidojumu, kas īsāki par 500 km, jo īsie lidojumi rada vairāk emisijas uz vienu nolidoto kilometru un šādus attālumus var viegli pārvarēt arī ar autobusu vai vilcienu. Taču, ja tomēr jālido vari mēģināt savas radītās CO2 emisijas kompensēt.

Oglekļa kompensācijas (carbone off-setting) mehānismi pēdējo gadu laikā ir strauji attīstījušies un pašlaik ir pieejami visā pasaulē. Oglekļa kompensācijas galvenā ideja ir kompensēt radīto piesārņojumu ar investīcijām atjaunojamās enerģijas attīstībā vai koku stādīšanā. Tiek uzskatīts ka tādējādi dabā tiek atjaunots izjauktais līdzsvars. Oglekļa kompensācijas mehānismi ir pieejami arī Latvijā. Portāls Lidot.lv, sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem un aviokompāniju SAS, piedāvā stādīt kokus, lai samazinātu aviācijas radītās emisijas. Projekta autori apgalvo, ka šī projekta ietvaros tiek plānots iestādīt 3000 bērzus, kuri, izaugot palīdzēs absorbēt 2400 tonnu lidmašīnu radīto oglekļa dioksīda. Vari arī pats iestādīt kokus savā teritorijā, vai kompensēt ievērojot citādi videi draudzīgu dzīvesveidu.

Materiāls  no www.videsrisinajumi.lv

Advertisements